12. červenec - Dnes má svátek - Papírová taška
Papírová taška je Mary Poppins mezi obaly – vypadá nenápadně, ale často ukrývá poklady.

Milujeme všímavost k detailům, drobné oslavy, možnost spojit se s ostatními skrze společné zážitky, příběhy, vzpomínky nebo jen opětovaný úsměv. Prostě milujeme komunitu, sdílení a lidství. I proto se u nás v Restoriu občas zastavíme a podíváme se na kalendář trochu jinak. Nejen na ty běžné zkratky povinností u dnů, co si tam načmáráte při telefonování se zubařem nebo servisem, ale i na ty, které čekají nenápadně v rohu s nápisem „Tohle by tě mohlo zajímat“. Nalákali jsme vás?
Měli jste už dnes v ruce papírovou tašku? A jestli ne, vzpomněli byste si, co jste v ní nesli naposledy? Nákup? Knihu z antikvariátu? Nějakou drobnost, kterou jste chtěli někomu nebo sobě udělat radost? Dneska tahle kráska slaví! Papírové tašky jsou takové nenápadné hrdinky každodennosti– vždycky jsou tam, kde je potřebujeme, málokdy doceněné, ale drží a nepustí. A když se přece náhodou roztrhnou uprostřed chodníku, nezapomeneme na to do konce života.
12. července jim ale patří celý den – slavíme totiž Paper Bag Day. Den, kdy oslavujeme všechny ty hnědé, bílé, potištěné, minimalistické, retro i elegantní kousky, které s námi prošly půlkou města, přežily déšť (některé), nosily knihy, jídlo, obědy, dárky a bůhví co ještě. Paper Bag ale vlastně není jen o taškách. Je to malá oslava reuse, udržitelnosti – a toho, že papírové věci mají také duši.
Papírové tašky jsou vyrobené z obnovitelných materiálů, dají se znovu použít, recyklovat a někdy i proměnit v úplně nový příběh. V obal na knihu (snad jste nečekali, že nás nenapadne jako první?), koláž, deník, kostým na dětské představení. A nebo prostě zase v další tašku, kterou znovu vezmete s sebou do obchodu nebo v ní odnesete vytříděný odpad cestou do práce.
Papírová taška není žádná moderní dorostenka. Její historie je starší, než si možná myslíte. První stroj na jejich výrobu sestrojil v roce 1852 Američan Francis Wolle. Potom přišla Margaret E. Knight – ano, žena! – která přidala ploché dno. Díky Charlesi Stillwellovi pak dostaly tašky skládací boky, a Walter Deubener jim v roce 1912 přidal rukojeti. Zrodil se praktický zázrak, jak ho známe dnes.
A jak tenhle (pro tašky) významný den oslavit? Co všechno tvořivého se dá s papírovou taškou podniknout? Co třeba uspořádat workshop, kde si děti i dospělí navrhnou vlastní papírovou tašku? Vytisknou si na ni oblíbený citát z knihy? Udělají z ní obal na knihu nebo stylový retro balicí papír? Nebo zajímavý deník? Loutku na dětské divadlo? Čepici pro domácího skřítka? Nebo co ji nechat někde s knížkou, drobností, nebo povzbudivým vzkazem uvnitř – jako malé gesto radosti pro kolemjdoucího?
V Restoriu milujeme věci, které dostávají druhou šanci. Knihy, tašky, myšlenky. Co se nechat papírovou taškou inspirovat ke zpomalení a podívat se tento den na svět jinak? S lehkostí, s vděčností a s chutí znovu použít něco, co už bylo použito – ale rozhodně nemusí skončit.
Tak ať tenhle den není jen o tašce, ale o tom, co v ní neseme.
V Restoriu milujeme druhé šance. Knihy, tašky, myšlenky, příběhy. Věříme, že i ta nejskromnější věc může být začátkem něčeho hezkého. Tak proč ne papírová taška? Ať dnešní den není jen o tom, co do tašky dáme, ale i o tom, co si z něj odneseme.
Ačkoli netušíme, kdo Den papírových tašek vyhlásil, ale určitě za účelem oslavy zavedení papírových tašek jako alternativy k plastovým taškám. Každopádně všechno nejlepší ke Dni papírové tašky, papírové tašky! A vám, čtenáři, ať život balí jen to, co si opravdu přejete a potřebujete – a když už se někdy dno trochu protrhne, ať z něj vypadne něco nečekaně krásného. Ideálně samozřejmě knížka od nás.