Roald Dahl – jeden z největších vypravěčů dětských příběhů 20. století

„Mám vášeň učit děti, aby se staly čtenáři. Aby byly s knihou rády, nikoli stresovány. Knihy by neměly odrazovat, měly by být vtipné, vzrušující a nádherné.“

Roald Dahl – jeden z největších vypravěčů dětských příběhů 20. století

Asi jen hrstka lidí neviděla film Karlík a továrna na čokoládu. Ti, kteří měli možnost snímek vidět, jej považují za skvost se skvělým příběhem. Ten nevymyslel režisér nebo scénárista filmu; autorem je spisovatel, který se v rámci literatury označuje za jednoho z největších vypravěčů dětských příběhů 20. století.


Roald Dahl se narodil 13. září 1916 ve velšském Cardiffu rodičům norského původu Haraldovi a Sofii Magdaleně Dahlovým. Jeho křestní jméno je pak odkazem na polárního badatele Roalda Amundsena. Kromě syna vychovávali rodiče ještě tři dcery. Rané dětství Roalda Dahla poznamenalo úmrtí otce a sestry Astri v roce 1920. Rodina se však rozhodla i navzdory této smutné události zůstat ve Walesu, neboť místní školy byly považovány za jedny z nejlepších. V budoucí kariéře Roalda ovlivnilo setkání se svým dětským idolem, spisovatelkou Beatrix Potter, autorkou pohádky o Petru Králíkovi. Svoji roli v jeho tvorbě sehrály i klukoviny, které vyváděl se svými kamarády.

 

Nástup do školy nebyl příjemný – nejenže se mu stýskalo po rodině, ale současně se musel potýkat se šikanou. Ve škole příliš nevynikal, a to ani pokud šlo o psaní slohových prací. Díky své výšce (v dospělosti Dahl měřil 198 cm) se hodně věnoval sportu. Nadto toho rád četl a fotografoval. Po dokončení studií chvíli pracovně cestoval po světě. V roce 1939 však vypukla druhá světová válka, což vedlo Dahla k připojení se k britskému letectvu (Royal Air Force). Služba vlasti mu však způsobila zdravotní problémy, a tak jej v roce 1941 poslali domů. V této době se začal věnovat psaní. Zpočátku nicméně tvořil texty se vzpomínkami na válečné události, později se věnoval i psaní povídek pro dospělé – za ty dokonce získal v roce 1954 a 1960 cenu Edgara Allana Poea za nejlepší krátký příběh.

 

První dětskou pohádkovou knihu Gremlinové (The Gremlins) vydal v roce 1943. Úspěch si na něj počkal do roku 1961, kdy vydal dětský román Jakub a obří broskev (James and the Giant Peach). Ústřední postavou knihy je Jakub, který žije se zlými tetami. Život mu změní kouzelný dědeček, s nímž zažije chlapec spoustu dobrodružství.

 

Nejvíce autora proslavilo dílo Karlík a továrna na čokoládu (Charlie and the Chocolate Factory; 1964) pojednávající o chudém chlapci Karlíkovi, jenž se vlivem náhody dostane na prohlídku tajemné čokoládové továrny. Dahl napsal v roce 1972 pokračování Karlík a velký skleněný výtah (Charlie and the Great Glass Elevator). Z dalších děl lze zmínit Fantastický pan Lišák (Fantastic Mr Fox; 1968), Obr Dobr (The BFG; 1982), Čarodějnice (The Witches; 1983) nebo Matylda (Matilda; 1988).

 

Příběhy Roalda Dahla se do povědomí veřejnosti dostaly zejména díky nečekaným koncům, které na čtenáře čekaly. Současně se snažil vyprávět děj z dětského pohledu, což mu otevřelo cestu do dětských srdcí. Nelze se proto divit, když v roce 1990 získal ocenění Wolrd Fantasy Award za celoživotní práci.

 

Dalším Dahlovým milníkem byl rok 1953, kdy se oženil s americkou herečkou Patriciou Neal, se kterou měl pět dětí. Roald Dahl zemřel 23. listopadu 1990 v anglickém Oxfordu v 74 letech.

 

Čtěte spolu, leťte spolu do příběhů. Restorio poletí s vámi. Knihy tohoto fenomenálního spisovatele, najdete u nás tady.