Tajemný doktor Seuss: Otec Grinche a dětského úžasu

Humor je nejkratší cesta k srdci dítěte.

Tajemný doktor Seuss: Otec Grinche a dětského úžasu

Literatura pro děti je specifická v tom, že její publikum je velmi nevyzpytatelné. Dětem se totiž v jednom období často líbí něco, co hned za rok tvrdošíjně odmítají, protože to už je přece pro prcky a mimina. Jen pár autorů se tak na tomto poli prosadí a získají mezi dětmi všech věkových kategorií neotřesitelnou popularitu. Theodor Seuss Geisel, známý pod pseudonymem Dr. Seuss, byl americký autor literatury pro děti, který se mimo jiné proslavil jako otec Grinche – Kdovíka, který bytostně nesnáší Vánoce. Tomu se získat lásku celých generací čtenářů rozhodně podařilo. A to své vlastní děti nikdy neměl. 

 

Dr. Seuss se narodil 2. března 1904 ve Springfieldu, Massachusetts, rodičům Henriettě (rozené Seuss) a Theodoru Robertu Geiselovým. Matka s otcem se snažili malého Theodora, společně se sestrou Marnií, vychovávat v duchu luterské církve. Velkou roli v životě rodiny sehrál i její německý původ, díky kterému byl Theodor mezi vrstevníky málo oblíbený. Zážitky ze svého dětství pak vložil do svých knížek, kdy například ulici Mulberry Street využil do svého prvního významného počinu – And to Think That I Saw It on Mulberry Street (1937).

 

Theodor Seuss Geisel studoval na Dartmouth College, kde pracoval jako šéfredaktor univerzitního časopisu. Tuto pozici musel opustit bezprostředně poté, co byl přistižen, jak popíjí alkohol, v USA totiž tehdy panovala prohibice. Aby skryl své působení v časopise, vytvořil si pseudonym Dr. Seuss, pod kterým se nakonec tolik proslavil.

 

Úspěšné dokončení studií zavedlo jeho kroky do Oxfordu s cílem studovat postgraduální obor anglická literatura. Studium však nedokončil. Kromě nových znalostí zde našel i budoucí manželku, Helen Palmer (za svůj život byl dvakrát ženatý – po smrti Helen se oženil s Audrey Stone Dimond).

 

Po návratu do rodné země se začal naplno věnovat tvorbě karikatur a ilustrací. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat, a tak se přestěhoval do New Yorku. Zakázky se jen hrnuly a kromě karikatur pracoval Seuss i na reklamních kampaních pro velké společnosti (např. Ford Motor Company). Jeho práce karikaturisty nabyla na významu i během druhé světové války, kdy v jeho tvorbě převládala politická témata.

 

V roce 1931 nicméně spatřila světlo světa první kniha, kterou Dr. Seuss ilustroval – Boners. Dětské literatuře se následně věnoval až po konci druhé světové války. Mezi jeho nejznámější díla tak patří Kocour v klobouku (The Cat in the Hat; 1957) nebo Jak Grinch ukradl Vánoce! (How the Grinch Stole Christmas!; 1957).

 

Jeho kariéru lemuje i celá řada ocenění. Mimo ceny Lewis Carroll Shelf Award, již získal hned dvakrát, obdržel v roce 1984 Pulitzerovu cenu za přínos pro zábavu amerických dětí.

 

Dr. Seuss zemřel 24. září 1991 ve věku 87 let. Příčinou byla rakovina. Ačkoliv psal tvorbu pro děti, sám potomky opravdu nikdy neměl. Jeho odkaz pro další generace však žije prostřednictvím příběhů, které baví děti i více než sto let po narození jejich autora. Knihy Dr. Seusse u nás najdete tady.

 

Čtěme spolu, leťme spolu do příběhů. Restorio vám dá křídla.